Make your own free website on Tripod.com

300 yıldan daha fazla süregelen hastalıkların köpeklerin yakasını bırakmadığı bilinmektedir. Bazı ırklar daha az etkilense de hastalıklardan etkilenmeyen tür yoktur. Bu ırklardan biri olan Boxer lar da aşağıdaki hastalıklar görülmektedir:

Hip dysplasia (Kalça çıkığı): Bu hastalıkta kalça kemiğinin yuvarlak kısmı yuvasına tam yerleşmemiştir. Bu rahatsızlık ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilir.
Monorchidism: Bir testisin bozukluğu nedeniyle testislerden biri ya da ikisi iner. Bunlar torbada (scrotum)görülmez. Bunun nedeni testis(ler)in bağlı olduğu bağın kısalığı ya da torbadaki tıkanmadır. Monorchidism boxerlarda sık görülür. Eğer testisler karın boşluğu içerisinde tutulursa köpek küçükken tedavi edilebilir.
Ulcerative keratitis (boxer ülseri ya da korneal erozyon): Bu hastalığın sebebi olarak herhangi bir virüs ya da bakteri belirlenmemiştir. Hastalık boxerlara özgü bir rahatsızlıktır. Kornea ülseri bir ya da iki gözü etkileyebilir. Lezyon küçük,yüzeysel ve yayılma eğiliminde değildir. İlk olarak kan damarları oluşumu ya da korneal parlaklık nedeniyle bir boşaltım yoktur. Sonraki aşamalarında bununla birlikte geniş bir yırtık oluşur ve tedaviye ihtiyaç olabilir. Bu ülser 4 yaş ve daha büyük kısırlaştırılmış dişi köpeklerde %80 in üzerinde görülür. Östrojen tedavisini tekrar oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu rapor edilmiştir.
Distichiatis: Doğuştan göz kapaklarının hizasında fazladan kirpik oluşmasıdır. Bunlar ovalama nedeniyle korneaya sürtünür. Cerrahi müdahale ya da elektrikli iğne ile yakılarak düzeltilebilir.
Hyperplasis of the gingiva: Boxerlarda orta yaştan sonra sıkıntıdan dolayı diş etlerindeki hücrelerin aşırı çoğalmasıdır. Anormal hücre oluşumu sonucunda lifli doku oral tümörlere neden olur. Köpeğin çiğneme kabiliyeti zayıfladığında lifli doku cerrahi müdahale ile alınmalıdır.
Tumors: Akciğer,doku,troid,kemik,göğüs ve testislerde tümör oluşumu boxerlarda çeşit çeşit ve yüksek miktarda tekrarlanır
Gastric torsion (bloat=bağırsakta gaz oluşumu): Yemekten çok kısa bir süre sonra egzersiz yaptırıldığında genellikle oluşur. Belirtileri,mide ağrısı,sonuçsuz kusma ve salya denemelerinden ibarettir. Kardiyovasküler çöküntüye gider. Tekrarlanmasının önlenmesi için yetişkin köpeğin beslenmesinin azaltılması ve elbette gezdirmeden önce sindirim için zaman tanınması gerekir.
Granulomatous colitis: İki ay ile iki yaş arasındaki köpekleri etkiler. Bu durum, sebebi tamamıyla bilinmemekle birlikte, her ne kadar immunolojik esas en muhtemel neden olsa da, yumuşak ve kanlı dışkı olarak nitelendirilebilir. Çok yavaş ilerleyen hastalığın gelişimi, artarak ilerleyen güçsüzlük ve bazen ısrarlı tedaviye direnç göstermedir.
Cardiomyopathy: Güçsüzlük ve sonuçta kalp kaslarının dejenerasyonu sonucunda zayıf kan dolaşımı ve genelleşmesi ile tıkanmayla kalp yetmezliğidir. Etkileri kısa süreli ilaç tedavisi ile azaltılabilir fakat tamamıyla giderilemez

NOT: Buradaki bilgiler yabancı kaynaklardan çevrilmiştir. Bilgilerdeki hatadan ya da eksikliklerden hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyorum.